Blog

سرطان استخوانی را تشخیص دهید!!!

by سارکوم in اکتبر 31, 2016

 

سرطان ثانويه استخوانی

این نوع سرطان از انواع اولیه آن شایعتر است. در این نوع سرطان از بخش های دیگر بدن به استخوان تهاجم میکنند. محل های شایعی که به استخوان تهاجم می کنند شامل: ریه، پستان، پروستات، تیروئیدو کلیه می باشند. این بیماری در سنین بالا دیده می شود و علائم آن شامل: درد (که معمولاً در شب آغاز می شود) و ضعف استخوان می باشد که نتیجه  آن شکستن آسان استخوان است.

baft-narm2

تشخیص سرطان استخوان

برای تشخیص، پزشک ابتدا یک تاریخچه ای کامل از بیمار گرفته، سپس تست خون، عکسبرداری و بیوپسی صورت میگیرد. تست خون برای اندازه گیری مقدار آنزیم آلکالین فسفاتاز صورت میگیرد که مقدار زیاد این آنزیم نشان دهنده  این است که سلول های بافت استخوانی فعالیت زیادی دارند و احتمال وجود یک تومور در استخوان می باشد. همچنین در کودکان در حال رشد و نوجوانان مقدار این آنزیم به طور طبیعیبالاست، پس اندازه گیری این آنزیم فقط میتواندراهنما باشد ولی به تشخیص قطعی کمک نمیکند.

روش های دیگری که برای شناسایی و پیدا کردن یک تومور استخوانی استفاده می شوند، شامل: موارد زیر هستند که به تشخیص پزشک انجام می شوند:

– استفاده از تکنولوژی Xray

– عکس از استخوان

– سیتی اسکن از استخوان

– روش MRI

-آنژیوگرافی

درمان سرطان استخوان

درمان سرطان استخوان بستگی به نوع سرطان، اندازه  آن، محل قرارگیری و درجه  پیشرفت آن دارد، همچنین سن بیمار و وضعیت جسمانی بیمار نیز در نحوه درمان مؤثر است.

 sarcom16

شیمی درمانی سرطان استخوان

در این روش از داروهای مختلفی استفاده می شود که هدف آنها تومور استخوان می باشد. این روش قبل یا بعد از جراحی استفاده میشود و میتواند برای جلوگیری از قطع شدن اندام به کار رود. شیمی درمانی میتواند به معالجه سرطان های بخشهای دیگر بدن نیز یاری رساند. متأسفانه این روش مضراتی را نیز به همراه دارد (مانند ریزش موها). به هر حال استفاده از این روش در بسیاری از موارد مؤثر و قابل اطمینان است.

علت اصلی این نوع سرطان نیز مانند بسیاری از سرطان های دیگر ناشناخته است اما عواملی کشف شده اند که میتوانند مقدمه را برای بروز این نوع سرطان فراهم کنند و ما با دوری گزیدن از این عوامل خطرزا (در صورت امکان) می توانیم زندگی سالم تری داشته باشیم و خود را نسبت به ابتلاء به این نوع سرطان ایمن سازیم.

سارکوم

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *